TOPKAPI MERKEZEFENDİ – IROKO KAPLAMA

Topkapı Merkezefendi projesinde komple bina özel imal edilen Iroko lambri ile 2.300 m2 dış cehpe kaplaması, projede bulunan bütün pencelerin kasaları ve pervazları 6.600 mtül iroko deck uygulandı. Pencerelerin kendi ölçüsüne özel proje detaylarına sadık kalarak özel imalat 370 adey iroko taç ve 360 adet iroko payanda uygulandı.

Iroko Ağacının Genel Özellikleri :
Iroko ağacı Afrika Kökenli, Afrika yağmur ormanlarında yetişen bir ağaç türüdür. Iroko ağacının plantasyon türü yoktur, tamamı doğal ve kesilme çapları minimum 150 cm maximum 400 cm'yi bulan, ağaç yüksekliği 130 metreyi bulan bir ağaç türüdür. İşlendikten sonra stabilitesi çok iyidir. Çarpılma ve şekil bozukluğu yaşanmaz. Ağaç işlendikten sonra sarımsı bir renkte olup oksijen ile temasa geçtiğinde 1 ay içerisinde kahve ve çikolata rengi arası bir renge dönüşür ve bu renk tüm ürün yüzeyinde aynı tonda olur. Iroko doğal çürümeye, kabuk altı böcek ve hastalıklara karşı yüksek dirençlidir. Kolay kuruyan, çürümeyen, suya ve rutubete karşı dayanıklılığı sebebiyle özellikle tercih edilen bir ağaç türüdür.Iroko ağacının kullanım alanları oldukça geniştir. Bahçe mobilyası, parke, tekne, yat, gemi, deck yapımında da kullanılan vazgeçilmez bir ağaç türüdür. IROKO; Dış ortam koşullarına karşı dayanıklılığı ile bilinen tropikal bir ağaç olan iroko ağacı, suya, neme ve her türlü iklim koşullarına dayanıklı olması sebebi ile öncelikli tercih ettiğimiz sıkı dokulu ve yağlı bir ağaç türüdür. Iroko, Yaşayan bir ağaçtır, bu nedenle korunmalıdır. Sezon başında bakım yağları sürüldüğünde uzun yıllar orjinal renklerini korurlar. Aksi takdirde kalitesi değişmeyen ürünler zaman içinde grimsi renk alır. Bu ağacı yıpratmaz sadece rengini değiştirir. Iroko bakımı için Teak veya Iroko yağı doğal yağların bir karışımı olarak hazırlanmıştır.

Deck Uygulama Metodu:

  • Deck uygulanacak beton zemin ( şap ) düzgün ve uygun sertlikte olmalı asla kumlanma olmamalıdır. Uygun bir su akış seviyesi ayarlanmış olmalı , lokal su birikmelerine sebebiyet verilmemelidir. Eğer su birikmeleri oluşacak olurda uzun zamanlarda deck döşemede deformasyona sebebiyet verebilir. Sap sızdırmazlıgı yeterli değil ise beton zemine uygun izalasyon yöntemleri kullanılmalıdır.
  • Deck uygulanacak zemin montaj aşamasında kuru olmalı , karkaslarda kullanılan yapıştırıcıya imkan sağlanmalı . Ayrıca deckler ile zemin arasında belirli bir boş alan sağlanmış olmalıdır. Dolayısıyla hava sirkülasyonu sağlanmış olacaktır.
  • Kulanılacak deckler arası karkas boşlukları 35 cm yi geçmemeli ve decklerle karkasların birleşim yerlerine uygun yapıştırıcı kullanılmalıdır. Ayrıca decklerin kafa birleşim yerleride mutlaka yapıştırılmalıdır.
  • Üsten vidalama montaj modeli uygulanacak ise havşa , kavela uygulanmalıdır.tercihe göre paslanmaz vida kullanılmalıdır.
  • Aparatlı deck montajlarında deckler arasında 5 mm boşluk bırakılmalıdır.

Iroko Ağacının Bakımı :
Iroko ağacı başta su ile teması olmak üzere doğanın değiştirici tüm etkinliklerine karşı koyma gücü yüksek ağaçtan birisidir. Bu yüzden ağır doğa şartları söz konusu olduğunda tercih edilecek ağaçlar arasında ilk sıralardadır. Ahşap teknelerde ve iskelelerde, bahçe mobilyalarında güvenle seçilebilir. Bahçe mobilyalarınız ambalajından çıkarıp doğaya bıraktığınız andan itibaren ,doğal değişim süreci işlemeye başlayacaktır. Sıcak, soğuk, yağmur, kırağı, rüzgar, ultraviole ışınları asitler tozlar bakteri ve haşereler hemen amansız bir saldırıya geçecekler ve bunu mobilyanız yaşadığı sürece devam ettireceklerdir.

Bakım Uygulaması 3 aşamadan oluşmaktadır :
TEMİZLİK: Ahşabın içine nüfuz eden kirler özel temizleyiciyle fırçalanarak temizlenir;
BAKIM: Kararma ve yosunlaşmalar giderilerek ahşap doğal rengine getirilir, ölü dokular özel keçeler yardımıyla temizlenir;
KORUMA: Tamamen kuruyan yüzeylere tek kat teak yağı sürülür.